
Horčík - najdôležitejší minerál?
Ak sa opýtate akéhokoľvek športovca (najmä vytrvalostné športy), aký výživový doplnok má na súťaži vždy pri sebe, tak najčastejšia odpoveď bude "magnésko". Magnézium - horčík, je totiž určite jeden z najdôležitejších minerálov pre naše telo. Pritom ide o tzv. "nedostatkový" minerál, pretože ho z tela vylučujeme pri potení pri nadmernej záťaži, ale aj keď necvičíte! Stačí život v hluku, strese, záťaži...

Horčík je pritom minerál, ktorý bežnou stravou nevieme dostatočne nahradiť, je ho v nej málo a navyše sú tam látky, ktoré obmedzujú jeho vstrebávanie. Ak teda žijete na kraji lesa, v harmónii s prírodou a najväčšia záťaž je košík plný húb, tak patríte ku tým málo ľuďom, ktorým horčík chýbať asi nebude. Ale takto asi nežije takmer nikto z nás. Ja viem, zatiaľ :-) .
Väčšina ľudí horčík postráda a je zaujímavé, že ho strácate aj pri príliš hlasitej hudbe, alebo ak pracujete niekde v hluku na stavbe. Športovci dobre poznajú jeho nedostatok, pri veľkej záťaži sa dostavujú kŕče - to je jasný príznak nedostatku horčíka. Kŕče sú však ten najvýraznejší a jasný prejav jeho nedostatku. Ďalšími príznakmi sú bolesti hlavy, psychická nepohoda, brnenie v končatinách, nespavosť...
Horčík je teda taký multitalent. Znižuje únavu a stres. Prispieva ku elektrolytickej rovnováhe - to ovplyvňuje desiatky procesov v tele. Prispieva ku normálnej činnosti nervovej sústavy, svalov, syntéze bielkovín, energetickému metabolizmu, udržuje normálnu psychiku, stav a tvorbu zubov a kostí... Z toho jasne vyplýva, že jeho nedostatok rovná sa problém.
Existuje mnoho druhov a foriem horčíka, vyhnúť by ste sa mali Hydroxidu horečnatému, Uhličitanu horečnatému, Oxidu horečnatému a Síranu horečnatému. Horčík v týchto formách sa predáva v niektorých krajinách ako tablety na zápchu, pálenie žáhy, na zlé trávenie... Naopak, tá najlepšia forma horčíka je: bisglycinát, malát, citrát, orotát, taurát, treonát a glukonát. Každá z týchto foriem môže mať špecifické účinky. Ideálne je užívať ho spolu s vitamínmi B (B-komplex), ktoré podporujú jeho vstrebateľnosť.

Doporučená denná dávka je 375mg horčíku, ale je to individuálne, aktívni športovci a tehotné ženy ho potrebujú omnoho viac. Odporúča sa užívanie ráno a večer, mimo jedla. Športovci ho môžu užívať kedykoľvek (mimo jedla) a ideálne sú rôzne mixy rôznych foriem. Bisglycinát je zasa ideálny pre bežného človeka, ktorý trpí jeho nedostatkom.
Horčík samozrejme existuje aj priamo v prírodnej forme. Nachádza sa v mäse, listovej zelenine, lušteninách, obilovinách, mliečnych výrobkoch. Určite poznáte minerálne vody, ktorý majú jeho latinský názov - Magnesium priamo v názve :-) . Avšak je veľmi otázne, či dokážete denne prijať toľko potravy, aby v nej bola aspoň doporučená dávka 375mg horčíka. Ak si chcete byť istí, obráťte sa na serióznych predajcov, ktorí sa špecializujú priamo na výživové doplnky a neponúkajú na svojich weboch tisíce ďalších produktov. Ak sa niekto venuje iba jednej, špecializovanej skupine produktov, bude to musieť robiť správne, aby uspel. To je jednoduché pravidlo.