
Cordyceps - zombie v realite
Cordyceps sinensis - to je náš zombie predátor. V Číne ju volajú "v zime hmyz, v lete byliny". Predstavte si hubu, ktorá pri rozmnožovaní v lete vystreľuje svoje spóry (semeno) a to sa uchytí na tele hmyzu. Postupne prerastá jeho telom a parazituje na ňom, postupne ho zvnútra doslova zožerie, pričom hmyz naďalej žije, mení sa aj jeho vonkajšia podoba ale naďalej zháňa potravu, až kým nezalezie pod zem, kde uhynie a mumifikuje sa. Huba v ňom dokáže prežiť aj dlhšie obdobie. Huba doslova ovládne telo hostiteľa, v lete z jeho tela vyrastie, vytvorí štíhle "paličky" vysoké 5-20cm. Toto inšpirovalo sériu videohier Last of Us kde huba Cordyceps urobí z ľudstva zombíkov. V reálnom živote sa táto videohra odohráva v skutočnom živote hmyzu. Obeťami sú larvy motýľov, veľké mravce, pavúky...

V Tibete sa celé rodiny živia tým, že počas krátkeho obdobia leta hľadajú tyčinky Cordycepsu, ktoré potom predávajú do čínskych lekární, kde sú doslova vyvažované zlatom a považujú ich za cennejšie ako ženšen. Cordyceps však "rastie" (skôr vzniká) aj v Japonsku, Novom Zélande, Kanade, USA, Mexiku, Rusku, Taliansku... Nachádza sa však vo vysokej nadmorskej výške, okolo 3500 m.n.m.
Cordyceps sa užíva
proti vyčerpaniu, únave, stresu a na podporu obličiek a pľúc. Podporuje imunitu, užíva sa pri dýchacích problémoch, cirhóze pečene, reumatizme, ružienke... Užíva sa aj pri onkologických ochoreniach a vykazuje protizápalové a antiinfekčné vlastnosti. Dokonca jedna štúdia skúmala jeho vplyv na starnutie kože a antiaging. A hoci bol Cordyceps v Európe po prvýkrát predstavený už v roku 1726 na mykologickej konferencii v Paríži, zdá sa, že jeho doba u nás ešte len príde.
Obsahuje veľké množstvo polysacharidov, ktoré majú široké antikarcinogénne a antioxidačné využitie. Nuklezoidy - Cordiceps ich obsahuje viac ako 10, plus príbuzné zlúčeniny (adenín, adenozín, cytidín, guanín...). Tie sa využívajú v protinádorových a antivírusových postupoch. Steroly, proteíny, aminokyseliny a peptidy. Tie posledné sa využívajú na liečbu hypertenzie.
Zložky Cordycepsu dokážu lepšie využívať kyslík v našom tele, preto ho používajú aj aktívni športovci. Štúdia ktorá skúmala účinky Cordycepsu u vekovej skupiny 50-75 rokov, dokázala zlepšenie výkonnosti u jedincov, ktorí Cordyceps denne užívali. 22 rôznych štúdii ktorých súčasťou bolo 1746 ľudí chorých na obličky, dokázalo zaznamenať pozitívny progres pri užívaní Cordycepsu.

Vhodné dávkovanie sú dve kapsuly denne, polhodinu pred jedlom, alebo rozmiešať obsah kapsuly v 2dcl vody. Nemali by ho užívať tehotné ženy, ani osoby s poruchami spánku. Existuje vyše 300 rôznych druhov huby Cordyceps a pestuje sa aj umelo, pretože ľudia vyzbierali už vyše 90% voľne sa vyskytujúcej huby.
Najobľúbenejšie druhy sú Cordyceps sinesis a Cordyceps militaris. Odporúčame neprekračovať doporučenú dennú dávku 1000mg (športovci majú maximum 2000-3000mg). Táto zaujímavá huba sa dá užívať aj každodenne, neboli zistené nevhodné vedľajšie účinky ani pri dlhodobom užívaní. Samozrejme, je dôležité pozorne sledovať svoj zdravotný stav ak užívate akékoľvek doplnky dlhodobo. Kordyceps je možné kúpiť v rôznych formách a baleniach, odporúčame vybrať si dôveryhodný obchod špecializujúci sa len na výživové doplnky a vitamíny.