
Maca - peruánsky ženšen
Od veky vekov sa ľudia snažili nájsť zázračné byliny a huby, ktoré by podporovali zdravie, liečili smrteľné choroby a podporovali mužskú potenciu. Každá kultúra má svoje zaručené afrodiziaká. U nás sú známe najmä ustrice, alebo čokoláda. V poslednej dobe, najmä s rozvojom turizmu sa však postupne dozvedáme aj o iných povzbudzujúcich prostriedkoch, ktoré užívajú ľudia, často na opačnej strane planéty. Jednou z najstarších látok na podporu potencie je Žerucha peruánska - Maca.

U nás by ste ju hľadali márne - rastie v Andách, vysoko nad morom (3800-4400 m.n.m.). Na prvý pohľad pripomína bielu okrúhlu reďkovku. V Peru ju konzumujú surovú, ale sušené korene drvené na prášok majú dlhú trvanlivosť (až niekoľko rokov) a dá sa jednoducho skladovať. Inkovia v Peru ju poznajú už viac ako 1300 rokov! Zvyšuje plodnosť a sexuálnu túžbu.
Je to superpotravina
- obsahuje celé spektrum živín. Esenciálne aminokyseliny si telo nevie vytvoriť samé, Maca ich obsahuje devätnásť. Jej koreň obsahuje vitamíny A,B,C,D a E. Okrem toho je zdrojom flavonoidov, glukozinátov a alkaloidov. Tieto látky majú silné antioxidačné účinky. Pomáhajú so zápalmi v tele a odstraňujú z neho nežiadúce, toxické a odpadové látky. Obsahuje až 60-70% sacharidov, 10-14% bielkovín, 8,5% vlákniny a 2% tukov. Je bohatá na vápnik a draslík, má nízky obsah sodíka. Stopové množstvá železa, jódu, mangánu a zinku.
Sexuálne zdravie a pohoda
Maca peruánska sa však úžíva najmä kvôli regulácii pohlavných hormónov testosterónu, estrogénu a progesterónu. Existujú štúdie zamerané práve na účinky Macy na sexuálne zdravie a pohodu (jedna je z roku 2009). Kvalitnejšia erekcia, alebo výrazné účinky v prípade erektilnej disfunkcie. Vplýva na zdravie prostaty a jej veľkosť. Dokáže zvyšovať pohyblivosť spermií a ich kvalitu.
Ženy užívajú Macu peruánsku
na zmiernenie kŕčov, nervozity a bolestí - predmenštruačného syndrómu. Vo vyššom veku zasa pomáha pri negatívnych prejavoch menopazy - podráždenosť, návaly tepla, nadmerné potenie, nespavosť. V roku 2015 prebehla štúdia, ktorá potvrdila jej pozitívny vplyv na zníženie depresie u žien po menopauze.

Študenti, športovci užívajú Macu peruánsku
na zlepšenie pamäti a koncentrácie, skúma sa, či by sa dala používať pri liečení Alzheimerovej choroby. Športovcom pomáha doplňovať vitamíny a minerály. Štúdia z roku 2009, ktorá bola robená na profesionálnych cyklistoch dokázala, že 14 dňové užívanie macy peruánskej pozitívne ovplyvnila ich výkon. Využíva sa teda aj na celkové povzbudenie organizmu, ako doplnok na zvýšenie energie a výkonu.
Macu peruánsku môžete dnes kúpiť vo forme Maca prášku, alebo balenú v presných dávkach v zdravotne nezávadných kapsuliach. Nie sú známe presné, zdravotné nezávadné dávkovania. Avšak bezpečne odskúšané je dávkovanie 3g denne po dobu 4 mesiacov. Neodporúča sa tehotným ženám a osobám trpiacim ochorením štítnej žľazy. Maca peruánska je jeden z tých príkladov tradičnej medicíny, keď produkt užívaný doslova tisícročia, získava na popularite až v posledných rokoch, na základe prísnych vedeckých výskumoch, keď zisťujeme, že legendy a mýty sú založené na skutočných vlastnostiach a látkach, ktorá daná rastlina reálne obsahuje.