Prihlásenie
0 €
Nákupný košík
Nakúpte za treshold a doprava je zadarmo!

Nakúpte ešte za remaining a získate na vašu objednávku dopravu zadarmo!

Gratulujeme! Získali ste dopravu zadarmo!

pred 3 mesiacmi • 3 min. čítania

Maca - peruánsky ženšen

Od veky vekov sa ľudia snažili nájsť zázračné byliny a huby, ktoré by podporovali zdravie, liečili smrteľné choroby a podporovali mužskú potenciu. Každá kultúra má svoje zaručené afrodiziaká. U nás sú známe najmä ustrice, alebo čokoláda. V poslednej dobe, najmä s rozvojom turizmu sa však postupne dozvedáme aj o iných povzbudzujúcich prostriedkoch, ktoré užívajú ľudia, často na opačnej strane planéty. Jednou z najstarších látok na podporu potencie je Žerucha peruánska - Maca.

U nás by ste ju hľadali márne - rastie v Andách, vysoko nad morom (3800-4400 m.n.m.). Na prvý pohľad pripomína bielu okrúhlu reďkovku. V Peru ju konzumujú surovú, ale sušené korene drvené na prášok majú dlhú trvanlivosť (až niekoľko rokov) a dá sa jednoducho skladovať. Inkovia v Peru ju poznajú už viac ako 1300 rokov! Zvyšuje plodnosť a sexuálnu túžbu.  

Je to superpotravina 

- obsahuje celé spektrum živín. Esenciálne aminokyseliny si telo nevie vytvoriť samé, Maca ich obsahuje devätnásť. Jej koreň obsahuje vitamíny A,B,C,D a E. Okrem toho je zdrojom flavonoidov, glukozinátov a alkaloidov. Tieto látky majú silné antioxidačné účinky. Pomáhajú so zápalmi v tele a odstraňujú z neho nežiadúce, toxické a odpadové látky. Obsahuje až 60-70% sacharidov, 10-14% bielkovín, 8,5% vlákniny a 2% tukov. Je bohatá na vápnik a draslík, má nízky obsah sodíka. Stopové množstvá železa, jódu, mangánu a zinku. 

Sexuálne zdravie a pohoda

Maca peruánska sa však úžíva najmä kvôli regulácii pohlavných hormónov testosterónu, estrogénu a progesterónu. Existujú štúdie zamerané práve na účinky Macy na sexuálne zdravie a pohodu (jedna je z roku 2009). Kvalitnejšia erekcia, alebo výrazné účinky v prípade erektilnej disfunkcie. Vplýva na zdravie prostaty a jej veľkosť. Dokáže zvyšovať pohyblivosť spermií a ich kvalitu. 

Ženy užívajú Macu peruánsku

na zmiernenie kŕčov, nervozity a bolestí - predmenštruačného syndrómu. Vo vyššom veku zasa pomáha pri negatívnych prejavoch menopazy - podráždenosť, návaly tepla, nadmerné potenie, nespavosť. V roku 2015 prebehla štúdia, ktorá potvrdila jej pozitívny vplyv na zníženie depresie u žien po menopauze

Študenti, športovci užívajú Macu peruánsku

na zlepšenie pamäti a koncentrácie, skúma sa, či by sa dala používať pri liečení Alzheimerovej choroby. Športovcom pomáha doplňovať vitamíny a minerály. Štúdia z roku 2009, ktorá bola robená na profesionálnych cyklistoch dokázala, že 14 dňové užívanie macy peruánskej pozitívne ovplyvnila ich výkon. Využíva sa teda aj na celkové povzbudenie organizmu, ako doplnok na zvýšenie energie a výkonu. 

Macu peruánsku môžete dnes kúpiť vo forme Maca prášku, alebo balenú v presných dávkach v zdravotne nezávadných kapsuliach. Nie sú známe presné, zdravotné nezávadné dávkovania. Avšak bezpečne odskúšané je dávkovanie 3g denne po dobu 4 mesiacov. Neodporúča sa tehotným ženám a osobám trpiacim ochorením štítnej žľazy. Maca peruánska je jeden z tých príkladov tradičnej medicíny, keď produkt užívaný doslova tisícročia, získava na popularite až v posledných rokoch, na základe prísnych vedeckých výskumoch, keď zisťujeme, že legendy a mýty sú založené na skutočných vlastnostiach a látkach, ktorá daná rastlina reálne obsahuje.   

Zaujímavé články

Prečítajte si najčerstvejšie novinky o kvalitných doplnkoch výživy, vitamínoch, imunite a zdraví.

Pestrec mariánsky a pečeň

Ak ste aktívny na sociálnych sieťach, tak pojem Pestrec mariánsky už určite poznáte. Je to fenomén roka 2024, reklamy na túto "zázračnú bylinu" sú na každom kroku. Na rozdiel od iných výživových doplnkov, nie je nikto, kto by účinky tejto rastliny spochybňoval. Rôznia sa iba názory na jednotlivé produkty a na spôsoby jeho spracovania. V čom spočíva zázrak tohto bodliaka?

Sú dni, kedy aj ženy potrebujú nájsť rovnováhu ...

V naturálnom doplnku je ukrytá menej známa rastlina diskórea huňatá  (Discorea villosa, Wild yam) z čeľade Dioscoreaceae. Poďme sa s ňou zoznámiť ☺  Existuje viac ako 600 druhov rastlín yam, najvýraznejší druh je divoký yam (Dioscorea villosa). Táto trvácna nenáročná liana (vinič) rovníkových oblastí, má listy v tvare srdca. V listoch a koreni je prítomný diosgenín (primárna zložka), práve koreň sa používa v medicíne aj v našich doplnkoch, ako koncentrovaný extrakt (najvyššia výťažnosť), štruktúrou je podobný cholesterolu. Táto látka sa používala na výrobu prvých antikoncepčných tabliet.

Potrebujeme „slnečný“ vitamín D3 len v zime?

Ak pocítite slnečné lúče na pokožke, vedzte, že práve vaše telo vytvára jeden z najdôležitejších vitamínov - D3, ktorý bol odhalený vďaka stáročnému bádaniu. Z objavu vitamínu D3 sa stal jeden z najvýznamnejších lekárskych úspechov 20. storočia, ktorý zachránil milióny ľudí: Písal sa rok 1650 a v uliciach Londýna si lekári všimli, že čoraz viac detí trpí zvláštnou chorobou rachitídou (ich kosti boli slabé a lámavé, nohy deformované, rast spomalený). Až v roku 1919 lekár Huldschinsky vystavil deti s rachitídou ultrafialovému žiareniu a ich kosti sa začali hojiť! O 3 roky neskôr biochemik McCollum objavil látku, ktorá zabraňovala rachitíde a nazval ju vitamín D. Postupne sa zistila existencia aj najdôležitejšej formy vitamínu D3 (cholekalciferolu).

Zinok - zabiják únavy

Okrem vitamínov, enzýmov a rôznych suplementov, potrebuje naše telo ku 100% fungovaniu aj tzv. stopové látky. Označenie "stopové" znamená, že ho naše telo potrebuje iba v malom objeme. Zinku potrebujeme 10mg denne, čo je oproti horčíku (375mg) 37x menšie množstvo. Zdalo by sa, že sa bavíme o úplnej zbytočnosti. Opak je však pravdou. Zinok ovplyvňuje viac ako 200 biochemických reakcií v našom tele!

Všetky články
Newsletter

Postarajte sa o svoje zdravie ešte dnes

Budeme vám posielať do email-u najlepšie ponuky s najvýhodnejšími cenami a zľavami, aktuálne novinky pre vaše zdravie.

Odoslaním formulára súhlasím so spracovaním mojich Osobných údajov