Prihlásenie
0 €
Nákupný košík
Nakúpte za treshold a doprava je zadarmo!

Nakúpte ešte za remaining a získate na vašu objednávku dopravu zadarmo!

Gratulujeme! Získali ste dopravu zadarmo!

pred 4 mesiacmi • 4 min. čítania

B10 ... pre vaše mladšie ja

Nadmerné vypadávanie vlasov, spomalený rast či predčasné šedivenie, môžu mať rôzne príčiny, pričom strava zohráva hlavnú úlohu. Kyselina para-aminobenzoová (PABA), známa aj ako vitamín B10 (aj keď oficiálne vitamín nie je), patrí medzi významné živiny podporujúce zdravie vlasov, pokožky a celkovú vitalitu organizmu. Okrem toho môže mať vplyv aj na proces starnutia. Napriek svojim priaznivým účinkom je dnes menej známa, hoci v minulosti bola považovaná za takmer zázračný prostriedok na udržanie mladosti. V 50. rokoch 20. storočia vedci skúmali PABA pre jej potenciál v boji proti degeneratívnym ochoreniam a zaznamenali prípady, kde došlo k spomaleniu šedivenia.

PABA patrí medzi zlúčeniny, ktoré majú vplyv na tvorbu kyseliny listovej (vitamín B9), ktorá je nevyhnutná pre syntézu DNA a produkciu krviniek a je dôležitý pre rast dobrých baktérií v črevách. Zúčastňuje sa na metabolizme bielkovín, čím podporuje zdravie vlasov, pokožky a nechtov a pôsobí ako ochranný antioxidant proti škodlivým účinkom voľných radikálov. PABA sa využívala v opaľovacích krémoch, ako prírodný UV filter, pretože účinne absorbuje UVB žiarenie a chráni pokožku pred „spálením“. Pravidelný príjem tohto vitamínu zvyšuje toleranciu kože voči slnečnému žiareniu. Štúdie naznačujú, že PABA zohráva úlohu v spomalení procesu šedivenia vlasov. Existujú prípady, kedy dlhodobé užívanie PABA pomohlo obnoviť prirodzenú farbu vlasov u ľudí, ktorí predčasne zošediveli, vplyvom stresu. Znižuje lámavosť vlasov a podporuje ich rast tým, že zlepšuje prekrvenie vlasovej pokožky a zvyšuje dostupnosť živín. PABA má tiež pozitívne účinky na pokožku, podporuje tvorbu kolagénu, čím zvyšuje jej elasticitu a redukuje vznik vrások aj pigmentových škvŕn. Vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam môže byť prospešná pri kožných ochoreniach, ako je vitiligo (dochádza k strate pigmentácie kože), ekzémy, alebo akné. Viac štúdií sa uskutočnilo na pacientoch so zdravotnými problémami a mali pozitívne výsledky pri rickettsiových infekciách, zápche, leukémií, lupuse a iných ochoreniach. Okrem estetických výhod má PABA aj širší zdravotný význam, chráni pľúca pred škodlivým vplyvom ozónu a cigaretového dymu, čo je obzvlášť dôležité pre fajčiarov a ľudí žijúcich v oblastiach so zvýšeným znečistením ovzdušia. Podporuje krvotvorbu, zlepšuje využitie bielkovín vo svaloch, napomáha regulácii inzulínu a estrogénu a môže znižovať riziko niektorých kardiovaskulárnych ochorení. Skracuje aj celkovú dobu regenerácie. Zaujímavé sú aj protizápalové účinky pri zmierňovaní symptómov reumatoidnej artritídy a iných autoimunitných ochorení. Užitočná býva pri menopauze a pozitívny je účinok na mozgové funkcie. Výskumy naznačujú, že deriváty PABA môžu pomôcť pri spomalení progresie Alzheimerovej choroby. Vďaka schopnosti zlepšovať cirkuláciu krvi, môže znižovať pravdepodobnosť mŕtvice a dokonca aj určitých druhov rakoviny. PABA pomáha pri únave tým, že podporuje tvorbu červených krviniek zabezpečujúcich transport kyslíka v tele, čím môže priaznivo pôsobiť na zmiernenie príznakov depresie a prispieť k zvýšeniu plodnosti. Zdroje kyseliny para-aminobenzoovej nájdeme v potravinách, ako pečeň, vajcia, kvasnice, celozrnné obilniny a niektoré druhy zeleniny. Tento vitamín je mimoriadne citlivý na vonkajšie vplyvy, ako sú svetlo, teplo a vzduch, inak povedané jeho obsah v potravinách je často obmedzený. Bežne ju produkujú aj črevné baktérie, no jej hladina v tele môže klesať vplyvom alkoholu, antibiotík či nedostatku kyseliny listovej. 

Výskum preukázal, že nedostatok vitamínu B10 je výraznejší u žien. PABA je fascinujúcou látkou s množstvom zdravotných prínosov, hoci sa dnes spomína menej než v minulosti. Jej pozitívne účinky na vlasy, pokožku, imunitný systém, kognitívne funkcie a celkovú životosprávu ju robia hodnotným doplnkom výživy. Ak sa venujete prírodnej starostlivosti o svoje zdravie a krásu, je čas vziať si na pomoc B10tku Dr. Lucullus a pokúsiť sa omladnúť. Veď práve vlasy sú „korunou krásy“ a výrazne ovplyvňujú náš vzhľad a pokožka tvorí až 16% našej hmotnosti a chráni nás pred mnohými vplyvmi.

Zaujímavé články

Prečítajte si najčerstvejšie novinky o kvalitných doplnkoch výživy, vitamínoch, imunite a zdraví.

Vitamín B3 Niacínamid

Vitamín B3 - niacín, možno tí starší poznajú aj pod názvom vitamín P. Patrí do skupiny B vitamínov, ktoré nájdeme v multiforme B-komplex. Je to veľmi dôležitá skupina vitamínov, ktoré nevyhnutne potrebujeme pre správnu funkciu zraku, slizníc, kože, srdca... V tele majú na starosti tvorbu energie v bunkách a sú nevyhnutné pre správne fungovanie srdcovej, svalovej a nervovej činnosti.

MSM (Organosulfur) .... multifunkčný doplnok

Vedeli ste, že síra je pre naše telo rovnako nevyhnutná, ako vitamíny či minerály? Jedným z jej najvýznamnejších zdrojov je látka nazývaná methylsulfonylmethán, skrátene MSM. Napriek tomu, že názov znie, ako z učebnice chémie, ide o prirodzenú zlúčeninu so zásadným významom pre správne fungovanie organizmu. MSM sa prirodzene vyskytuje v krvi, tkanivách a orgánoch, kde podporuje tvorbu látok, ako sú aminokyseliny - glutatión, cysteín a metionín. Táto organická zlúčenina síry, známa aj ako organosulfur je mimoriadne účinná v boji proti oxidačnému stresu, zápalom a pri regenerácii tela. Jej zdrojom môžu byť prírodné potraviny. Organosírne zlúčeniny, ako napríklad alicín v cesnaku, majú široké zdravotné využitie, a MSM je jedinečný v tom, že ponúka komplexnú podporu od zdravia kĺbov až po posilnenie imunity. 

Železo - tajomstvo vášho zdravia a energie

Predstavte si, že vaše telo je továreň pracujúca na najvyššie obrátky, (aby zabezpečila energiu, rast, opravu buniek) a železo je palivo, ktoré udržiava jej chod. Ak sa zásoby železa vyčerpajú pocítite okamžite únavu, slabosť, búšenie srdca či bledšiu pokožku. Ďalšie príznaky nedostatku železa sú lámavé nechty, suché vlasy, dýchavičnosť, problémy so spánkom, znížená koncentrácia, studené končatiny, zvýšená náchylnosť na infekcie a anémia (nedostatok červených krviniek spôsobený príliš malým množstvom železa v tele) prejavujúca sa extrémnou únavou. Pri anémií telo nie je dostatočne zásobované kyslíkom a rýchlo sa vyčerpáva. Signálom nedostatku železa môže byť aj tvorba modrín, pretože tento minerál zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe hemoglobínu, ktorý podporuje správnu funkciu krvných doštičiek.

Horčík - najdôležitejší minerál?

Ak sa opýtate akéhokoľvek športovca (najmä vytrvalostné športy), aký výživový doplnok má na súťaži vždy pri sebe, tak najčastejšia odpoveď bude "magnésko". Magnézium - horčík, je totiž určite jeden z najdôležitejších minerálov pre naše telo. Pritom ide o tzv. "nedostatkový" minerál, pretože ho z tela vylučujeme pri potení pri nadmernej záťaži, ale aj keď necvičíte! Stačí život v hluku, strese, záťaži...

Všetky články
Newsletter

Postarajte sa o svoje zdravie ešte dnes

Budeme vám posielať do email-u najlepšie ponuky s najvýhodnejšími cenami a zľavami, aktuálne novinky pre vaše zdravie.

Odoslaním formulára súhlasím so spracovaním mojich Osobných údajov