
Vitamín B2 Riboflavín
Okrem známeho B-Komplex mixu vitamínov skupiny B, je možné jednotlivé vitamíny kupovať aj ako sólo doplnky. Načo je to dobré? Známy súbor vitamínov skupiny B je vhodný doplnok výživy, ak máte celkový nedostatok vitamínov v tele. Ak však riešite špecifický problém, je niekedy vhodnejšie siahnuť po presnom type vitamínu, ktorý potrebujete doplniť. Načo je teda potrebný vitamín B2?

Vitamín B2 - riboflavín sa podieľa na metabolickej premene živín a získavaní energie pre bunky. Potrebujeme ho najmä v stresových situáciách. Je dôležitý aj pre dobrý stav kože, očí, správnu funkciu srdca a ďalších orgánov. Je dôležitý pre červené krvinky, reguláciu rastu človeka a reprodukciu.
Nie je citlivý na teplo, ale neznesie svetlo, najmä ultrafialové. Jeho spotreba stúpa najmä v stresových situáciách. Denná spotreba vitamínu B2 je 1-1,3mg. Tolerovaná horná hranica príjmu je až 60mg za deň. Stúpa v období rastu, tehotenstva a pri zvýšenej činnosti štítnej žľazy. Nedostatok riboflavínu sa môže prejaviť aj pri chorobe žlčníka, cukrovke, pri používaní perorálnej antikoncepcie. Vyššiu spotrebu majú aj fajčiari a ľudia konzumujúci alkohol vo zvýšenej miere.
Nedostatok vitamínu B2 sa prejavuje bolestivými zápalmi ústnych kútikov, poruchami ústnej sliznice, alebo poškodením (dystrofiou) nechtov. Je rozpustný vo vode a z tele sa vylučuje močom a potom, preto je riziko predávkovania týmto vitamínom takmer nulové.
Dostatočný príjem riboflavínu zabezpečíme bežnou pestrou stravou. Vo zvýšenej miere ho nájdeme v kvasniciach, mlieku, rybách, mäse. Pozor na pasterizované mlieko, čím trvanlivejšie je mlieko, tým menej B2 obsahuje. B2 nájdeme aj v pečeni, droždí, obličkách, tvarohu a orechoch.
Pre koho je vhodné užívanie samostatného vitamínu B2 - riboflavínu? Ľudia trpiaci častou únavou a nízkou hladinou energie. Osoby trpiace poruchami kože a najmä slizníc ústnej dutiny. Športovci a aktívni ľudia s potrebou dodatočnej energie. Každý, kto potrebuje zvýšiť podporu nervového systému a celkovú duševnú pohodu.
Dlhodobý nedostatok vitamínu B2 môže spôsobovať chudokrvnosť - zníženie počtu červených krviniek. Šedý zákal sa môže tiež vyskytnúť ak chýba riboflavín v tele dlhodobo. Takisto jeho nedostatok spôsobuje migrenózne stavy, pri ťažkej celodennej migréne doporučuje Kanadská spoločnosť bolesti hlavy (Canadian Headache Society) užívať až 400mg riboflavínu za deň - toto už však považujeme za extrém.
Predávkovanie vitamínom B2 však nehrozí, telo sa ho dokáže zbaviť vyplavením v moči a pri potení. Rozumné denné dávky sa pohybujú v rozmedzí 10-20mg v kapsule - nezabúdajme, že pri užívaní vitamínových doplnkov nedokážeme vždy využiť 100% podávanej látky. Zostáva si tak len vybrať seriózneho poskytovateľa vitamínových doplnkov a užívať v rozumnej miere.