Prihlásenie
0 €
Nákupný košík
Nakúpte za treshold a doprava je zadarmo!

Nakúpte ešte za remaining a získate na vašu objednávku dopravu zadarmo!

Gratulujeme! Získali ste dopravu zadarmo!

pred 2 mesiacmi • 4 min. čítania

Prvý z vitamínov - B1

Možno je to vyhorenie ... to je súčasný popis stavu, keď sa cítime inak. Keď káva, ktorú sme milovali, už nefunguje a popoludní nás prepadá neznesiteľná únava, kedy večer už nemáme silu na nič, ani na šport, ani na priateľov. A už vôbec na ďalší deň v práci. Odborníčka na výživu by pri ďalších zisteniach nášho jedálnička vystihla tento stav slovami - Máš nedostatok tiamínu (B1-tky), ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie nervového systému a premenu jedla na energiu. Tvoja strava je plná spracovaných sacharidov, ale takmer bez B1. A keď tiamínu telo nemá dosť, môžeš pociťovať únavu, zabúdanie, podráždenosť, ba dokonca aj úzkosti. A kofeín? Ten tiamín v tele ešte viac vyčerpáva!“ Isto by nás nenapadlo, že tento stav môže byť spôsobený „banalitou“. Veď mnohí tiamín neregistrujeme, priznávam bol to aj môj prípad. Tento prvý z objavených vitamínov v roku 1912 pomenoval pojmom vita (potrebný pre život), amín (látky, ktoré obsahujú dusík), poľský biochemik Funk. Odvtedy získal viac mien, ako aneurín a už 25 rokov ho voláme tiamín. Je esenciálny, čiže sa nedá syntetizovať a musí pochádzať zo stravy. Znie až hrozivo, že bez neho by sme neprežili dlhšie než pár dní, nanajvýš týždňov. Je to tým, že telo si ho nedokáže ukladať na dlhšie a je nevyhnutné zabezpečiť jeho príjem pravidelne, keďže je nenahraditeľný pre správne fungovanie organizmu. Naopak jeho dostatok pomáha zlepšiť koncentráciu a pamäť. 

S ohromným vplyvom na psychiku, pomáha zmierňovať stres, nervozitu a podporuje dobrú náladu. Práve preto získal prezývku „vitamín morálky“ a „ antistresový vitamín“. Pomáha rýchlejšie zmierniť príznaky depresie a zároveň stabilizovať náladu. Bez neho by bunky nemohli efektívne využívať glukózu, čo by spôsobovalo únavu a slabosť. Výskumy naznačujú, že dostatočným príjmom tiamínu chránime mozog pred Alzheimerom a inými neurodegeneratívnymi ochoreniami. Vitamín B1 je dôležitý pri správnej funkcii nervov, stabilizácii chuti do jedla a podpore rastu. Má niekoľko výhod vrátane zvýšenia produkcie energie. Tiamín sa podieľa na základných funkciách buniek a rozklade živín na energiu, nedostatok môže viesť k rôznym problémom v mozgu a v srdci, ktoré si vyžadujú neustály prísun energie. Ľudia s vysokou fyzickou aktivitou ho potrebujú v dostatočných množstvách, pretože ich telo spaľuje viac sacharidov na energiu. Zhoršená výdrž a svalová slabosť tak presne to je výsledok, ak je B1 málo. Aj alkohol narúša jeho vstrebávanie a zvyšuje jeho vylučovanie. Tiamín je kľúčom k produkcii acetylcholínu, prvku, ktorý pomáha nášmu telu prenášať správy medzi nervami a svalmi. Bez tejto komunikácie by naše srdce nefungovalo tak, ako by malo, pretože pomáha udržiavať normálny rytmus a funkciu srdcového svalu. Z čoho plynie, že minimalizuje riziko srdcových ochorení. Najlepšie zdroje tiamínu sú celozrnné obilniny aj pečivo, bravčové mäso, ryby, kvasnice, fazuľa, hrach, sója, slnečnicové semienka. No aj tu je dôležitý fakt, že tepelná úprava a spracovanie potravín znižuje obsah tiamínu, preto je vhodné konzumovať potraviny surové, alebo minimálne spracované. Keďže telo nedokáže ukladať veľké zásoby tiamínu, jeho nedostatok sa môže rýchlo prejaviť rôznymi zdravotnými ťažkosťami. Medzi najčastejšie príznaky patrí únava a podráždenosť, strata chute do jedla, svalová slabosť a bolesti hlavy, problémy so sústredením a pamäťou, poruchy kardiovaskulárneho systému. Rizikovými skupinami sú najmä ľudia s nadmernou konzumáciou alkoholu, diabetici a osoby so zvýšeným fyzickým či psychickým stresom. Extrémny nedostatok B1 vedie k chorobe beri-beri, ktorá ničí nervovú a srdcovo-cievnu sústavu a vyznačuje sa vyčerpaním.

Prísun tiamínu je spojený so zlepšenou mentálnou výkonnosťou, vyššou hladinou energie a  stabilitou nervového systému. Okrem toho prispieva k lepšej pamäti, zmierňuje nervozitu a pomáha udržať si psychickú rovnováhu. Nepodceňujme silu vitamínov. Naše telá nedokážu vytvárať všetky vitamíny dostatočne, denne sme vystavení negatívnym vplyvom prostredia. Chemické látky v potravinách (hnojivá, konzervanty, dochucovadlá, farbivá), znečistené ovzdušie a voda, ale aj alkohol, drogy a stres, to všetko zvyšuje ich potrebu. Vitamín B1 je kľúč k dobrej nálade, pevnej pamäti, silnému telu a nezabúda ani na naše srdce. Dbajte na jeho pravidelný príjem a doprajte si viac energie každý deň, od rána až do večera. 

S Dr. Lucullus a B1 poviete aj vyhoreniu nie.

Zaujímavé články

Prečítajte si najčerstvejšie novinky o kvalitných doplnkoch výživy, vitamínoch, imunite a zdraví.

Maca - peruánsky ženšen

Od veky vekov sa ľudia snažili nájsť zázračné byliny a huby, ktoré by podporovali zdravie, liečili smrteľné choroby a podporovali mužskú potenciu. Každá kultúra má svoje zaručené afrodiziaká. U nás sú známe najmä ustrice, alebo čokoláda. V poslednej dobe, najmä s rozvojom turizmu sa však postupne dozvedáme aj o iných povzbudzujúcich prostriedkoch, ktoré užívajú ľudia, často na opačnej strane planéty. Jednou z najstarších látok na podporu potencie je Žerucha peruánska - Maca.

Vitamín B3 Niacínamid

Vitamín B3 - niacín, možno tí starší poznajú aj pod názvom vitamín P. Patrí do skupiny B vitamínov, ktoré nájdeme v multiforme B-komplex. Je to veľmi dôležitá skupina vitamínov, ktoré nevyhnutne potrebujeme pre správnu funkciu zraku, slizníc, kože, srdca... V tele majú na starosti tvorbu energie v bunkách a sú nevyhnutné pre správne fungovanie srdcovej, svalovej a nervovej činnosti.

Je jód nevyhnutnosť? ... Jód - Kelp

Jód je stopový prvok, so zaujímavú úlohu v zdraví, ktorú spájame so štítnou žľazou. Nachádza sa prirodzene v morskom prostredí a jedným z najbohatších prírodných zdrojov jódu je morská riasa Kelp, známa aj ako „Chaluha bublinatá, nórska Laminaria“, ktorá sa po stáročia používa v tradičnej medicíne aj kuchyni. Kelp dokáže absorbovať veľké množstvo jódu priamo z oceánu. Telo jód potrebuje na tvorbu hormónov štítnej žľazy, bez nich by toho nešlo oveľa viac ... náš metabolizmus by nefungoval správne, energie by sme mali málo a naša myseľ by bola otupená.

Multitalent Multivitamín

Je užívanie multivitamínov iba spôsob ako mať drahú moč? Inými slovami: ak namiesto jednotlivých suplementov a zodpovedného dávkovania dáme všetko do jednej krabičky - bude to mať zmysel? Áno aj nie - pozrime sa na to. 

Všetky články
Newsletter

Postarajte sa o svoje zdravie ešte dnes

Budeme vám posielať do email-u najlepšie ponuky s najvýhodnejšími cenami a zľavami, aktuálne novinky pre vaše zdravie.

Odoslaním formulára súhlasím so spracovaním mojich Osobných údajov