Prihlásenie
0 €
Nákupný košík
Nakúpte za treshold a doprava je zadarmo!

Nakúpte ešte za remaining a získate na vašu objednávku dopravu zadarmo!

Gratulujeme! Získali ste dopravu zadarmo!

pred 2 mesiacmi • 4 min. čítania

B5 - strážca vitality a krásy 

„Je to len ďalší vitamín... alebo?“ pomyslí si asi každý z nás, no čím viac sa o kyseline pantoténovej dozvedáme, tým viac nás fascinuje. Vitamín B5 má prioritnú úlohu pri premene jedla na energiu, podporuje sústredenie, duševnú pohodu a dokonca aj regeneráciu pokožky. Bez neho by telo nedokázalo správne produkovať hormóny, ani bojovať so stresom. Je to zároveň látka, ktorá sa ukrýva v každej bunke nášho tela, sprevádza nás od narodenia a podieľa sa na dostatku energie, na zdraví pokožky aj na bystrosti mysle. Hoci ju možno prehliadame, jej význam je nepopierateľný a jej názov nie je náhodný. Pochádza z gréckeho slova „panto“, čo znamená „všade“. A skutočne, je všadeprítomná, nenahraditeľná a tak trochu záhadná. Ak začneme skúmať, v čom sa tento esenciálny vitamín nachádza, tak sú to vajcia, orechy, celozrnné produkty, mäkkýše, avokádo, losos, pečeň, obličky, hovädzie mäso, kvasnice, zelenina... A ak sme si práve uvedomili, že naša strava je chudobná na tieto potraviny, mali by sme sa rozhodnúť pre doplnenie B5-ky. Následne už po niekoľkých dňoch by sme si všimli zmenu. Zobúdzali sa s väčšou energiou, myseľ by sme mali jasnejšiu a dokonca videli by sme zlepšenie pleti. Kolegovia by neprehliadli, že pracujeme rýchlejšie, sme kreatívnejší a menej vystresovaní. Kyselina pantoténová nám pomôže dostať sa späť do formy. A pre nás to už nebude len nejaká látka zo zoznamu vitamínov. 

V päťdesiatych rokoch minulého storočia vedci uskutočnili výskum s niekoľkými dobrovoľníkmi, podávali im stravu zbavenú vitamínu B5. Čoskoro sa objavili signály chaosu. Už prvé 2 týždne na nich doľahla únava aj ospalosť, pretože pociťovali potrebu spánku počas dňa. Tretí týždeň priniesol tráviace ťažkosti, zápchu a nechuť do jedla. Posledný 4. týždeň ukázal, aký dôležitý tento vitamín skutočne je, vznikla podráždenosť, nespokojnosť, nesústredenosť, svalová slabosť (zoslabnutie) a melanchólia, ktorá ovládla ich myseľ. Presne tak to vyzerá, keď telo potrebuje pomoc. Vitamín B5 je skrytý alchymista nášho tela, ktorý „de novo“ premieňa tuky na energiu, tvorí životne dôležité hormóny a udržiava stabilitu našich buniek, kde obnovou buniek podporuje správne fungovanie orgánov. Jeho sila siaha ďalej, než by sme si mysleli: Premieňa tuky a sacharidy na palivo pre telo a myseľ (tvorca energie). Jeho antioxidačné schopnosti chránia bunky pred poškodením a spomaľujú starnutie (štít proti času).  Pomáha regenerovať kožu, bojuje proti akné a posilňuje vlasy, bráni ich vypadávaniu (kľúč ku krásnej pokožke vlasom aj nechtom). Podieľa sa na prevencii neurodegeneratívnych ochorení, ako Alzheimerova a Parkinsonova choroba, demencia (záštita nervovej sústavy). No moderná doba nám kyselinu pantoténovú doslova kradne. Spracovanie potravín, varenie, rafinácia, konzervovanie či zmrazovanie dokážu zničiť až 80 % tohto vitamínu. Možno práve preto dnes čoraz viac ľudí trpí nevysvetliteľnou únavou, podráždenosťou a nedostatkom vitality. Možno je načase, aby sme sa zamysleli. Kyselina pantoténová je strážcom, ktorý nás od nepamäti sprevádza, no uprednostňovaním moderných potravín a hektickým životným štýlom sme na ňu takmer zabudli, ale je tu stále v každej bunke a kvapke krvi aj v mnohých potravinách. Podľa vedcov má silnú antioxidačnú aktivitu a bráni pôsobeniu voľných radikálov, ktoré poškodzujú bunky. Vďaka týmto vlastnostiam vitamín B5 pomáha znižovať oxidačný stres, ktorý je spojený s rôznymi chronickými ochoreniami a predčasným starnutím pokožky. Vitamín B5 je tiež veľmi dôležitý pre tvorbu červených krviniek, čo je dôležité pre udržanie správneho prenosu kyslíka v tele. Niektoré štúdie ukazujú sľubné použitie B5 na liečbu rakoviny prsníka, imunoterapie, môže ovplyvniť artritídu, dermatitídu a iné zápalové stavy. Experimentálna štúdia nedostatku vitamínu B5 spájala nedostatok s príznakmi ako únava, bolesť hlavy, malátnosť, zmeny osobnosti, necitlivosť, svalové kŕče, parestézia, abdominálne kŕče, nevoľnosť, zhoršená svalová koordinácia, zaznamenané depresie a respiračné infekcie.

Ak tomuto vitamínu doprajeme priestor vo svojom jedálničku, odmení sa nám silou, vitalitou a zdravím. A to je tajomstvo, ktoré sa oplatí odhaliť. Ako je to u vás? Možno práve teraz cítite únavu, stres či neschopnosť sústrediť sa. Možno práve vaše telo potrebuje vitamín B5 -Kyselinu pantoténovú od Dr. Lucullus.

Zaujímavé články

Prečítajte si najčerstvejšie novinky o kvalitných doplnkoch výživy, vitamínoch, imunite a zdraví.

Vitamín B1 Tiamín

Vitamín B1 patrí do skupiny vitamínov B1 až B12, ktoré označujeme pod spoločným názvom B-komplex. Pod týmto menom je možné kúpiť vitamínový doplnok obsahujúci všetky dôležité vitamíny tejto skupiny. Čo ak však potrebujem len jeden z nich? Našťastie nemusíte užívať celú skupinu - tie najdôležitejšie vitamíny zo skupiny B je dnes možné dostať aj samostatne. 

Železo - tajomstvo vášho zdravia a energie

Predstavte si, že vaše telo je továreň pracujúca na najvyššie obrátky, (aby zabezpečila energiu, rast, opravu buniek) a železo je palivo, ktoré udržiava jej chod. Ak sa zásoby železa vyčerpajú pocítite okamžite únavu, slabosť, búšenie srdca či bledšiu pokožku. Ďalšie príznaky nedostatku železa sú lámavé nechty, suché vlasy, dýchavičnosť, problémy so spánkom, znížená koncentrácia, studené končatiny, zvýšená náchylnosť na infekcie a anémia (nedostatok červených krviniek spôsobený príliš malým množstvom železa v tele) prejavujúca sa extrémnou únavou. Pri anémií telo nie je dostatočne zásobované kyslíkom a rýchlo sa vyčerpáva. Signálom nedostatku železa môže byť aj tvorba modrín, pretože tento minerál zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe hemoglobínu, ktorý podporuje správnu funkciu krvných doštičiek.

Reishi - huba nesmrteľnosti

Reishi, huba užívaná už pred 4000 rokmi. Božská huba nesmrteľnosti - v minulosti verili, že dokáže oživiť aj mŕtveho. Svoje významné miesto má najmä v čínskej medicíne (pod názvom lingzhi), kde sa písomne spomína už 200 rokov pred Kristom. Na jej hľadanie boli vyčlenené celé armády, pretože čínsky cisársky dvor veril, že sa pomocou nej dá namiešať elixír nesmrteľnosti. Slovenský názov vám asi veľa nepovie - Leskokôrovka hnedočervená, je vlastne drevokazná parazitická huba, ktorá žije najmä na zranených stromoch. Má obrovské spektrum biologicky aktívnych látok. Jej účinky sú opísané aj odbornej encyklopédii Huby ako liek. 

Multitalent Multivitamín

Je užívanie multivitamínov iba spôsob ako mať drahú moč? Inými slovami: ak namiesto jednotlivých suplementov a zodpovedného dávkovania dáme všetko do jednej krabičky - bude to mať zmysel? Áno aj nie - pozrime sa na to. 

Všetky články
Newsletter

Postarajte sa o svoje zdravie ešte dnes

Budeme vám posielať do email-u najlepšie ponuky s najvýhodnejšími cenami a zľavami, aktuálne novinky pre vaše zdravie.

Odoslaním formulára súhlasím so spracovaním mojich Osobných údajov