
Vitamín B3 Niacínamid
Vitamín B3 - niacín, možno tí starší poznajú aj pod názvom vitamín P. Patrí do skupiny B vitamínov, ktoré nájdeme v multiforme B-komplex. Je to veľmi dôležitá skupina vitamínov, ktoré nevyhnutne potrebujeme pre správnu funkciu zraku, slizníc, kože, srdca... V tele majú na starosti tvorbu energie v bunkách a sú nevyhnutné pre správne fungovanie srdcovej, svalovej a nervovej činnosti.

B3 - niacín potrebujeme pre tvorbu energie v bunkách, pre zdravú kožu, na dobré trávenie. Jeho nedostatok (hypovitaminóza) spôsobí únavu, depresie, pigmentové kožné vyrážky, slabšie kognitívne funkcie až demencie. Naopak, jeho prebytok (hypervitaminóza), sa prejaví sčervenaním pokožky, svrbením.
Odporúčaná denná dávka vitamínu B3 je 13-15mg pre ženy (tehotné až 17mg), pre mužov 15-20mg. Získavame ho z mäsa, slaniny, pečene, sušenom ovocí, káve, čaji. Je to jeden z vitamínov, ktoré si naše telo dokáže vyrobiť, ak máme dostatok bielkovín a vitamínu B6. Vyrobí si ho z aminokyseliny tryptofán (zo 60mg tryptofánu cca 1mg vitamínu B3).
Niacín (B3) sa bežne vyskytuje v dvoch formách: kyseline nikotínovej a niacinamide. Kyselina nikotínová pomáha pri znižovaní cholesterolu a pôsobí pozitívne na činnosť srdca. Niacinamid vzniká z kyseliny nikotínovej. Pomáha pri kožných ochoreniach, lieči psoriázu a znižuje riziko rakoviny kože. Prispieva ku mentálnej a psychickej rovnováhe. Rovnako dokáže znížiť prejavy alergií.
Vitamín B3 je rozpustný vo vode a telo si ho v malých množstvách skladuje v mozgu, srdci a pečeni. Predávkovať sa ním nemožno (bežným konzumovaním), nadbytočné množstvo sa vylúči močom. Nájdeme ho vo veľkom množstve potravín, avšak väčšinou len v malých množstvách. Najbohatším zdrojom je mäso (najmä pečienka), ryby (tuniak, losos), orechy, šampiňóny, strukoviny, vajcia, droždie, pivovarské kvasnice...

B3 sa významným spôsobom podieľa na premene potravy na energiu. Jeho nedostatok tak pociťujeme aj ako zvýšenú únavu. Prispieva ku psychickému zdraviu - odstraňuje výkyvy nálad a depresiu. Pomáha pri alergiách, znižuje vylučovanie histamínu. Je antioxidantom, znižuje hladinu cholesterolu, pomáha pri cukrovke. Okrem týchto dôležitých funkcií ochraňuje a zlepšuje zdravie pokožky.
Najčastejšie prejavy nedostatku vitamínu B3 sú: poruchy pamäte, bolesti hlavy a závrate, vyčerpanosť, nespavosť a nervozita, kožné problémy a zápaly, zápaly slizníc. Pri veľmi vážnom nedostatku vzniká ochorenie kože- pelagra. Tá má tzv 3D príznaky: kožné príznaky - dermatitídu, neuropsychycké problémy - demancia, hnačka - diarrhea. Ide však už o extrém aký by pri našej bežnej strave nemal nikdy vzniknúť.
Doporučená denná dávka je 9-13mg pre deti, 13-20mg dospelí. Tehotné a dojčiace ženy až 20mg. Vitamín B3 niacín je dostupný ako súčasť komplexného balíka B-vitamínov, tzv. B-komplex, ale aj ako samostatný vitamín B3 vo forme vitamínového výživového doplnku.