Ukľudňujúci Horčík (Bisglycinát horečnatý)
Horčík je dôležitý minerál pre správne fungovanie tela. Názov magnézium pochádza z gréckeho mesta Magnesia, kde bol tento prvok pôvodne objavený už v roku 1755. Je to 8. najrozšírenejší prvok na zemi, tvorí približne 2 % zemskej kôry. Má prirodzene kyslastú chuť, ktorá sa prejavuje aj v minerálnych vodách. Nájdeme ho v každej bunke zelenej rastliny, (ióny magnézia sú prítomné) tiež v každej bunke ľudského tela. Náš organizmus potrebuje magnézium na viac ako 300 biochemických procesov, ako je výroba energie a syntéza nukleových kyselín, udržiavanie správneho srdcového rytmu aj krvného tlaku. Ťažko by sme našli proces v tele na ktorý nemá horčík vplyv.
Ashwagandha - krotiteľ kortizolu
Určite poznáte pocit, keď sa ocitnete v ohrození. Vybehol na vás spoza plota veľký pes, na porade sa na vás oboril šéf a znosil vás pod zem, alebo je zajtra splátka hypotéky a vy ste práve dostali padáka z práce. V takýchto prípadoch telo vyprodukuje steroidný hormón - kortizol. Ten nás už stáročia chráni v nebezpečných situáciách a telo pripravuje do pozície "bojuj, alebo uteč". Srdce sa rozpumpuje, krv sa nahrnie do dôležitých orgánov, hladina bolesti sa potláča... Poviete si - najužitočnejšia vec pod slnkom!
Železo - tajomstvo vášho zdravia a energie
Predstavte si, že vaše telo je továreň pracujúca na najvyššie obrátky, (aby zabezpečila energiu, rast, opravu buniek) a železo je palivo, ktoré udržiava jej chod. Ak sa zásoby železa vyčerpajú pocítite okamžite únavu, slabosť, búšenie srdca či bledšiu pokožku. Ďalšie príznaky nedostatku železa sú lámavé nechty, suché vlasy, dýchavičnosť, problémy so spánkom, znížená koncentrácia, studené končatiny, zvýšená náchylnosť na infekcie a anémia (nedostatok červených krviniek spôsobený príliš malým množstvom železa v tele) prejavujúca sa extrémnou únavou. Pri anémií telo nie je dostatočne zásobované kyslíkom a rýchlo sa vyčerpáva. Signálom nedostatku železa môže byť aj tvorba modrín, pretože tento minerál zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe hemoglobínu, ktorý podporuje správnu funkciu krvných doštičiek.
B9 s obrovským vplyvom
Ak by ste si dnes urobili test svojho jedálnička, možno by ste zistili, že aj napriek zdravému stravovaniu vám chýba dostatok vitamínu B9 - kyseliny listovej. Obľúbené avokádové toasty sú síce v kurze, ale na rozdiel od špenátu, šošovice či brokolice veľa B9 neobsahujú. Kyselina listová bola prvýkrát izolovaná zo špenátu a hoci je najčastejšie spájaná s tehotenstvom, jej dôležitosť sa týka každého z nás.