Ukľudňujúci Horčík (Bisglycinát horečnatý)
Horčík je dôležitý minerál pre správne fungovanie tela. Názov magnézium pochádza z gréckeho mesta Magnesia, kde bol tento prvok pôvodne objavený už v roku 1755. Je to 8. najrozšírenejší prvok na zemi, tvorí približne 2 % zemskej kôry. Má prirodzene kyslastú chuť, ktorá sa prejavuje aj v minerálnych vodách. Nájdeme ho v každej bunke zelenej rastliny, (ióny magnézia sú prítomné) tiež v každej bunke ľudského tela. Náš organizmus potrebuje magnézium na viac ako 300 biochemických procesov, ako je výroba energie a syntéza nukleových kyselín, udržiavanie správneho srdcového rytmu aj krvného tlaku. Ťažko by sme našli proces v tele na ktorý nemá horčík vplyv.
Vitamín A - a vidím...
Vitamín A - Retinol, bol objavený v roku 1916. Ale až o 15 rokov neskôr bola určená jeho chemická štruktúra. A ďalších 15 rokov trvalo, kým sme sa ho naučili vyrábať synteticky (vo forme acetátu). V obchodoch s výživovými doplnkami je pomerne zriedkavý, čo je zvláštne, pretože jeho nedostatok môže viesť až ku šerosleposti.
B5 - strážca vitality a krásy
„Je to len ďalší vitamín... alebo?“ pomyslí si asi každý z nás, no čím viac sa o kyseline pantoténovej dozvedáme, tým viac nás fascinuje. Vitamín B5 má prioritnú úlohu pri premene jedla na energiu, podporuje sústredenie, duševnú pohodu a dokonca aj regeneráciu pokožky. Bez neho by telo nedokázalo správne produkovať hormóny, ani bojovať so stresom. Je to zároveň látka, ktorá sa ukrýva v každej bunke nášho tela, sprevádza nás od narodenia a podieľa sa na dostatku energie, na zdraví pokožky aj na bystrosti mysle. Hoci ju možno prehliadame, jej význam je nepopierateľný a jej názov nie je náhodný. Pochádza z gréckeho slova „panto“, čo znamená „všade“. A skutočne, je všadeprítomná, nenahraditeľná a tak trochu záhadná. Ak začneme skúmať, v čom sa tento esenciálny vitamín nachádza, tak sú to vajcia, orechy, celozrnné produkty, mäkkýše, avokádo, losos, pečeň, obličky, hovädzie mäso, kvasnice, zelenina... A ak sme si práve uvedomili, že naša strava je chudobná na tieto potraviny, mali by sme sa rozhodnúť pre doplnenie B5-ky. Následne už po niekoľkých dňoch by sme si všimli zmenu. Zobúdzali sa s väčšou energiou, myseľ by sme mali jasnejšiu a dokonca videli by sme zlepšenie pleti. Kolegovia by neprehliadli, že pracujeme rýchlejšie, sme kreatívnejší a menej vystresovaní. Kyselina pantoténová nám pomôže dostať sa späť do formy. A pre nás to už nebude len nejaká látka zo zoznamu vitamínov.
Vitamín B2 Riboflavín
Okrem známeho B-Komplex mixu vitamínov skupiny B, je možné jednotlivé vitamíny kupovať aj ako sólo doplnky. Načo je to dobré? Známy súbor vitamínov skupiny B je vhodný doplnok výživy, ak máte celkový nedostatok vitamínov v tele. Ak však riešite špecifický problém, je niekedy vhodnejšie siahnuť po presnom type vitamínu, ktorý potrebujete doplniť. Načo je teda potrebný vitamín B2?