Ukľudňujúci Horčík (Bisglycinát horečnatý)
Horčík je dôležitý minerál pre správne fungovanie tela. Názov magnézium pochádza z gréckeho mesta Magnesia, kde bol tento prvok pôvodne objavený už v roku 1755. Je to 8. najrozšírenejší prvok na zemi, tvorí približne 2 % zemskej kôry. Má prirodzene kyslastú chuť, ktorá sa prejavuje aj v minerálnych vodách. Nájdeme ho v každej bunke zelenej rastliny, (ióny magnézia sú prítomné) tiež v každej bunke ľudského tela. Náš organizmus potrebuje magnézium na viac ako 300 biochemických procesov, ako je výroba energie a syntéza nukleových kyselín, udržiavanie správneho srdcového rytmu aj krvného tlaku. Ťažko by sme našli proces v tele na ktorý nemá horčík vplyv.
Je Kolagén len pre starých ľudí?
Kolagén je v podstate bielkovina, ktorú si ľudské telo dokáže vyrobiť samo, pretože ju nutne potrebuje pre správne fungovanie chrupaviek, žliaz, kĺbov, ale aj kostí, svalov a pokožky. Zo všetkých bielkovín v našom tele, je práve kolagénu najviac (až 30%). Pokiaľ nie ste závislí na sociálnych sieťach, kolagén naozaj nepotrebujete, až kým vás nezačnú zrazu pobolievať šľachy, kolená, väzivá... Pretože pokiaľ máte správne, vyvážené stravovanie, dostatok pohybu, vaše telo by si ho malo vytvoriť dostatok. Lenže...
Prvý z vitamínov - B1
Možno je to vyhorenie ... to je súčasný popis stavu, keď sa cítime inak. Keď káva, ktorú sme milovali, už nefunguje a popoludní nás prepadá neznesiteľná únava, kedy večer už nemáme silu na nič, ani na šport, ani na priateľov. A už vôbec na ďalší deň v práci. Odborníčka na výživu by pri ďalších zisteniach nášho jedálnička vystihla tento stav slovami - „ Máš nedostatok tiamínu (B1-tky), ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie nervového systému a premenu jedla na energiu. Tvoja strava je plná spracovaných sacharidov, ale takmer bez B1. A keď tiamínu telo nemá dosť, môžeš pociťovať únavu, zabúdanie, podráždenosť, ba dokonca aj úzkosti. A kofeín? Ten tiamín v tele ešte viac vyčerpáva!“ Isto by nás nenapadlo, že tento stav môže byť spôsobený „banalitou“. Veď mnohí tiamín neregistrujeme, priznávam bol to aj môj prípad. Tento prvý z objavených vitamínov v roku 1912 pomenoval pojmom vita (potrebný pre život), amín (látky, ktoré obsahujú dusík), poľský biochemik Funk. Odvtedy získal viac mien, ako aneurín a už 25 rokov ho voláme tiamín. Je esenciálny, čiže sa nedá syntetizovať a musí pochádzať zo stravy. Znie až hrozivo, že bez neho by sme neprežili dlhšie než pár dní, nanajvýš týždňov. Je to tým, že telo si ho nedokáže ukladať na dlhšie a je nevyhnutné zabezpečiť jeho príjem pravidelne, keďže je nenahraditeľný pre správne fungovanie organizmu. Naopak jeho dostatok pomáha zlepšiť koncentráciu a pamäť.
Sú dni, kedy aj ženy potrebujú nájsť rovnováhu ...
V naturálnom doplnku je ukrytá menej známa rastlina diskórea huňatá (Discorea villosa, Wild yam) z čeľade Dioscoreaceae. Poďme sa s ňou zoznámiť ☺ Existuje viac ako 600 druhov rastlín yam, najvýraznejší druh je divoký yam (Dioscorea villosa). Táto trvácna nenáročná liana (vinič) rovníkových oblastí, má listy v tvare srdca. V listoch a koreni je prítomný diosgenín (primárna zložka), práve koreň sa používa v medicíne aj v našich doplnkoch, ako koncentrovaný extrakt (najvyššia výťažnosť), štruktúrou je podobný cholesterolu. Táto látka sa používala na výrobu prvých antikoncepčných tabliet.