Histamin Kontrol
Histamín je často vnímaný negatívne, najmä pre svoju úlohu pri alergických reakciách a intolerancii. Ako pri mnohých veciach v živote, ani pri tomto biogénnom amíne nie je čiernobiele myslenie na mieste. Ako neurotransmiter sa podieľa na mnohých dôležitých procesoch. Pri obrane tela napríklad podporuje rozšírenie ciev, čím umožňuje imunitným bunkám ľahší prístup na miesto zápalu. Zároveň stimuluje tvorbu žalúdočných štiav (nevyhnutnej pre spracovanie potravy), reguluje spánkový cyklus, kontroluje chuť do jedla a hrá úlohu v procesoch učenia, pamäti či emócií. Histamín sa prirodzene nachádza v ľudskom tele a jeho rovnováha je dôležitá pre zdravie. V tráviacom systéme ho rozkladá enzým diamínooxidáza. Ak je však prísun histamínu väčší, než dokáže telo odbúrať, vzniká histamínová intolerancia. Táto nerovnováha môže byť vyvolaná stresom, nevhodnou životosprávou, liekmi či inými faktormi. Nadbytok histamínu môže viesť k nepríjemným príznakom, ktoré často pripomínajú potravinové alergie, alebo tráviace problémy. Je dôležité histamín chápať ako významného pomocníka v našom tele.
Ukľudňujúci Horčík (Bisglycinát horečnatý)
Horčík je dôležitý minerál pre správne fungovanie tela. Názov magnézium pochádza z gréckeho mesta Magnesia, kde bol tento prvok pôvodne objavený už v roku 1755. Je to 8. najrozšírenejší prvok na zemi, tvorí približne 2 % zemskej kôry. Má prirodzene kyslastú chuť, ktorá sa prejavuje aj v minerálnych vodách. Nájdeme ho v každej bunke zelenej rastliny, (ióny magnézia sú prítomné) tiež v každej bunke ľudského tela. Náš organizmus potrebuje magnézium na viac ako 300 biochemických procesov, ako je výroba energie a syntéza nukleových kyselín, udržiavanie správneho srdcového rytmu aj krvného tlaku. Ťažko by sme našli proces v tele na ktorý nemá horčík vplyv.
... aby ste sa cítili vo svojom tele spokojne a šťastne
Prečo práve kolagén + C + kyselina hyalurónová ? Stručne povedané, ide o elixír mladosti, ten presne charakterizuje kombináciu 3 silných antioxidantov. Vzájomným prepojením zložiek sa zvyšuje podpora zdravia a nielen pleti (ako sa môže zdať). Už v mladosti sa množstvo kolagénu a kyseliny hyalurónovej znižuje. Týmto triom ich pomôžeme bezpečne doplniť a dosiahnuť zdravú pleť, pokožku, kosti, kĺby, žily, pevné vlasy a nechty. Vitamín C je potrebný pre biosyntézu kolagénu (aj premenu bielkovín) a jeho efektívnu využiteľnosť. Rozoberieme si to na drobné, pretože aj tu platí doslovne, že všetko so všetkým súvisí...
Prvý z vitamínov - B1
Možno je to vyhorenie ... to je súčasný popis stavu, keď sa cítime inak. Keď káva, ktorú sme milovali, už nefunguje a popoludní nás prepadá neznesiteľná únava, kedy večer už nemáme silu na nič, ani na šport, ani na priateľov. A už vôbec na ďalší deň v práci. Odborníčka na výživu by pri ďalších zisteniach nášho jedálnička vystihla tento stav slovami - „ Máš nedostatok tiamínu (B1-tky), ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie nervového systému a premenu jedla na energiu. Tvoja strava je plná spracovaných sacharidov, ale takmer bez B1. A keď tiamínu telo nemá dosť, môžeš pociťovať únavu, zabúdanie, podráždenosť, ba dokonca aj úzkosti. A kofeín? Ten tiamín v tele ešte viac vyčerpáva!“ Isto by nás nenapadlo, že tento stav môže byť spôsobený „banalitou“. Veď mnohí tiamín neregistrujeme, priznávam bol to aj môj prípad. Tento prvý z objavených vitamínov v roku 1912 pomenoval pojmom vita (potrebný pre život), amín (látky, ktoré obsahujú dusík), poľský biochemik Funk. Odvtedy získal viac mien, ako aneurín a už 25 rokov ho voláme tiamín. Je esenciálny, čiže sa nedá syntetizovať a musí pochádzať zo stravy. Znie až hrozivo, že bez neho by sme neprežili dlhšie než pár dní, nanajvýš týždňov. Je to tým, že telo si ho nedokáže ukladať na dlhšie a je nevyhnutné zabezpečiť jeho príjem pravidelne, keďže je nenahraditeľný pre správne fungovanie organizmu. Naopak jeho dostatok pomáha zlepšiť koncentráciu a pamäť.