Cordyceps - zombie v realite
Cordyceps sinensis - to je náš zombie predátor. V Číne ju volajú "v zime hmyz, v lete byliny". Predstavte si hubu, ktorá pri rozmnožovaní v lete vystreľuje svoje spóry (semeno) a to sa uchytí na tele hmyzu. Postupne prerastá jeho telom a parazituje na ňom, postupne ho zvnútra doslova zožerie, pričom hmyz naďalej žije, mení sa aj jeho vonkajšia podoba ale naďalej zháňa potravu, až kým nezalezie pod zem, kde uhynie a mumifikuje sa. Huba v ňom dokáže prežiť aj dlhšie obdobie. Huba doslova ovládne telo hostiteľa, v lete z jeho tela vyrastie, vytvorí štíhle "paličky" vysoké 5-20cm. Toto inšpirovalo sériu videohier Last of Us kde huba Cordyceps urobí z ľudstva zombíkov. V reálnom živote sa táto videohra odohráva v skutočnom živote hmyzu. Obeťami sú larvy motýľov, veľké mravce, pavúky...
Jód-Kelp
Asi každý, kto videl skvelý seriál Chernobyl, si pamätá scénku, keď hlavná ženská hrdinka v kancelárii bieloruského ministerstva podáva jódové tabletky sekretárke, ktorá jej mimochodom povie, že je tehotná. Jód je totiž chemický prvok, ktorý naše telo potrebuje aby správne fungovala štítna žľaza. A kto má problémy so štítnou žľazou, ten vie, čo všetko v tele ovplyvňuje. Je až neuveriteľné, ako zložito je naše telo poskladané a čo všetko je potrebné zabezpečiť, aby ste boli zdraví a funkční.
Prekvapivo odolná Maca - žerucha peruánska
Táto obdivuhodná rastlina (Lepidium mayenii) z peruánskych Ánd, kde sa pestuje v extrémnych nadmorských výškach (4000 m n. m.). Vďaka tomu je mimoriadne odolná a dokáže prežiť a rásť v podmienkach, kde by väčšina iných druhov rastlín neprežila, ako sú nízke teploty, silný vietor a intenzívne UV žiarenie. Jej schopnosť prispôsobiť sa náročnému prostrediu ju obohacuje o živiny a látky, ktoré priaznivo pôsobia na ľudský organizmus, podporujú odolnosť voči fyzickej aj psychickej záťaži.
Balzam na pečeň a žlčník - Púpava lekárska
Púpava (anglicky dandelion, latinsky Taraxacum officinale, inak aj mlieč, smotánka, májik) je každému dobre známa a všadeprítomná burina (hlavne ak sa z ničoho nič objaví cez noc na perfektne zelenom trávniku, vyrastie dokonca v štrbine asfaltu), v prvom rade je to liečivá rastlina s dlhou históriou používania v bylinnej medicíne. Mliečne kanáliky obsahujú bielu šťavu, ktorá tuhne na vzduchu a zanecháva farebné škvrny na rukách. Semená púpavy dokážu precestovať kilometre. Patrí medzi najdlhšie kvitnúce rastliny, celá je jedlá avšak s nie veľmi príjemnou horkastou chuťou.