Maca - peruánsky ženšen
Od veky vekov sa ľudia snažili nájsť zázračné byliny a huby, ktoré by podporovali zdravie, liečili smrteľné choroby a podporovali mužskú potenciu. Každá kultúra má svoje zaručené afrodiziaká. U nás sú známe najmä ustrice, alebo čokoláda. V poslednej dobe, najmä s rozvojom turizmu sa však postupne dozvedáme aj o iných povzbudzujúcich prostriedkoch, ktoré užívajú ľudia, často na opačnej strane planéty. Jednou z najstarších látok na podporu potencie je Žerucha peruánska - Maca.
Potrebujeme „slnečný“ vitamín D3 len v zime?
Ak pocítite slnečné lúče na pokožke, vedzte, že práve vaše telo vytvára jeden z najdôležitejších vitamínov - D3, ktorý bol odhalený vďaka stáročnému bádaniu. Z objavu vitamínu D3 sa stal jeden z najvýznamnejších lekárskych úspechov 20. storočia, ktorý zachránil milióny ľudí: Písal sa rok 1650 a v uliciach Londýna si lekári všimli, že čoraz viac detí trpí zvláštnou chorobou rachitídou (ich kosti boli slabé a lámavé, nohy deformované, rast spomalený). Až v roku 1919 lekár Huldschinsky vystavil deti s rachitídou ultrafialovému žiareniu a ich kosti sa začali hojiť! O 3 roky neskôr biochemik McCollum objavil látku, ktorá zabraňovala rachitíde a nazval ju vitamín D. Postupne sa zistila existencia aj najdôležitejšej formy vitamínu D3 (cholekalciferolu).
Tribulus - testosterón booster
Kotvičník zemný je malá nenápadná rastlinka so žltými kvietkami, v podstate burina, ktorá sa z Číny a Japonska rozšírila po celom svete. Dnes je dokonca pestovaná v záhradách pre svoje účinky na ľudské telo. Pozná ho ajurvéda aj stará grécka medicína. V zahraničí je známy pod názvami: goat´s head, devil´s thorn, burra gokharu a v ajurvéde ako gokshura. Už po stáročia sa používa ako zázračný liek na neplodnosť, impotenciu, erektilnú disfunkciu. Je to proste testosterón booster!
Histamin Kontrol
Histamín je často vnímaný negatívne, najmä pre svoju úlohu pri alergických reakciách a intolerancii. Ako pri mnohých veciach v živote, ani pri tomto biogénnom amíne nie je čiernobiele myslenie na mieste. Ako neurotransmiter sa podieľa na mnohých dôležitých procesoch. Pri obrane tela napríklad podporuje rozšírenie ciev, čím umožňuje imunitným bunkám ľahší prístup na miesto zápalu. Zároveň stimuluje tvorbu žalúdočných štiav (nevyhnutnej pre spracovanie potravy), reguluje spánkový cyklus, kontroluje chuť do jedla a hrá úlohu v procesoch učenia, pamäti či emócií. Histamín sa prirodzene nachádza v ľudskom tele a jeho rovnováha je dôležitá pre zdravie. V tráviacom systéme ho rozkladá enzým diamínooxidáza. Ak je však prísun histamínu väčší, než dokáže telo odbúrať, vzniká histamínová intolerancia. Táto nerovnováha môže byť vyvolaná stresom, nevhodnou životosprávou, liekmi či inými faktormi. Nadbytok histamínu môže viesť k nepríjemným príznakom, ktoré často pripomínajú potravinové alergie, alebo tráviace problémy. Je dôležité histamín chápať ako významného pomocníka v našom tele.